TMMOB MMO seçimleri tamamlandı: Demokrat Mühendisler tekrar yönetimde

TMMOB Makine Mühendisleri Odası’nın Olağan Genel Kurulu ve seçimleri tamamlandı. Tek liste üzerinden gerçekleştirilen seçimlerin ardından Demokratik Mühendisler tekrar yönetime seçildi

GÜNCEL 28.03.2022 14:13

TMMOB MMO seçimleri tamamlandı: Demokrat Mühendisler tekrar yönetimde

Abone Ol google-news

BirGün/ANKARA

TMMOB Makina Mühendisleri Odası’nın 49’uncu Olağan Genel Kurulu ve seçimleri, 26-27 Mart 2022 tarihlerinde Ankara’da Kocatepe Kültür Merkezi ve MMO Eğitim ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Demokrasi şenliği atmosferinde geçen genel kurul seçimleri, Demokrat Mühendisler’in adaylarını içeren tek liste üzerinden yapıldı. Seçimler sonucunda Odanın 49’uncu çalışma döneminin Yönetim, Onur, Denetleme Kurulları ve MMO’yu TMMOB Genel Kurulu ile Yönetim Kurulu, Yüksek Onur ve Denetleme Kurullarında temsil edecekler blok olarak seçildi.

DEMOKRATİK MÜHENDİSLER YÖNETİMDE

Seçimler sonucunda oda Yönetim Kurulu asıl üyeliklerine Yunus Yener, Abdullah Selçuk Soylu, Elif Öztürk, Bedri Tekin, Harun Erpolat, Arife Kurtoğlu, Özgür Demirtaş seçildi. Yedek üyeliklere seçilen isimler ise Zafer Öztürk, Deniz Alp Yılmaz, Erhan İğneli, Melih Mehmet Hakkı Yılmaz, Defne Kıran, Fadime Gökkütük, Mualla Özgür Özkan oldu.

MMO’yu TMMOB Yönetim Kurulunda temsil etmek üzere mevcut TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz seçildi. Tevfik Peker, Hüseyin Atıcı, TMMOB Yüksek Onur Kurulu’nda Battal Kılıç ise TMMOB Denetleme Kurulu’nda yer aldı.

MMO Onur Kurulu asıl üyeleri ile MMO Denetleme Kurulu asıl üyeleri şu isimlerden oluştu:

Mehmet Selçuk Göndermez, Nergiz Bilgin, Sadettin Özkalender, Ali Haydar Karaçam, Mehmet Özsakarya, yedek üyeliklere Ahmet Turan Dörtdemir, Tefik Demirçalı, Hasan Fehmi Belpınar, Osman Serter, Naci Erçolak.

MMO Denetleme Kurulu: Erdal Taş, Hüseyin Kaya, Hüseyin Dincer, Haydar Şahin, Osman Çakıl, Fikret Çaral, Hakan Subaşı, Esra Elitaş, Ahmet İlbaşı, Aydın Güçkıran, Ali Aluç, Haluk Altay, Mahmut Köse, Adil Kesten, Gürsel Yayla, yedek üyeliklere Hüseyin Kalantar, İsmail Odabaşı, Durmuş Alpaslan Gürbüzer, Cumali Serdar Sönmez, İbrahim Emre Şenyer, Ali Rıza Çirkin, Mehmet Ünal Şenyurt, Nergis Uygun, Neşet Aykanat, Bülent Öntaş, Remzi Çakmaklı, Tuncay Korkmaz, Niyazi Oğuz, Ayşegül Arslan Aydın, Hüseyin Çelik.

SONUÇ BİLDİRİSİ YAYIMLANDI

TMMOB MMO’nun seçimlerin ardından paylaştığı sonuç bildirisinde özetle şunlar kaydedildi:

“Genel kurulumuz, neoliberalizmin yıkıcı toplumsal sonuçlarının bütün dünyada açıklıkla görüldüğü bir dönemde toplanmıştır. Reel ücretlerde gerileme yanı sıra işsizlik, açlık ve yoksullukta ciddi artışlar vardır. Sağlıkta sosyalizasyon politikalarının serbestleştirme-özelleştirmelerle tasfiyesinin acı toplumsal sonuçlarına, Covid-19 salgınındaki yaklaşık 500 milyonu aşkın vaka ve 6 milyonu aşkın insanın ölümü eklenmiştir. İklim değişikliği, gıda krizi, yoksulluk ve savaşların neden olduğu mülteci-göç hareketleri büyük boyutlara ulaşmıştır. Kapitalizmin krizleri ile ırkçılık ve milliyetçiliklerden beslenen neofaşizm, birçok ülkede güç kazanmıştır. Enerji, maden, hammadde, su kaynaklarının paylaşımı ile nüfuz alanları kavgası savaşlara, işgallere ve bir dizi tarihsel toplumsal soruna yol açmaktadır.

Covid-19 salgını, ABD’nin Çin’e yönelik ticaret savaşları, emperyalizmin NATO’yu parlatma-genişletme, Rusya’yı kuşatma, Çin’in yükselişini engelleme çabaları, Rusya-Ukrayna savaşı, kapsamlı ambargo ve yaptırımlar, nükleer füzeler dahil silahlanmanın artan boyutları ve dünya çapında tedarik-ticaret-emek ve finans zincirlerinde yaşanan kırılmalar, etkileri önümüzdeki dönemde yoğunlaşarak sürecek olan önemli gelişmelerdir. Bu gelişmeler dünya ekonomisi ve siyasetinin gelecek perspektiflerini etkileyecek boyutlardadır. ABD’nin başını çektiği tek kutuplu yeni dünya düzeni dönemi kapanmıştır, artık iki kutuplu/veya çok kutuplu bir dünya vardır ve uluslararası ticarette ABD doları hakimiyetinin geleceği sarsıntıdadır.

Mevcut dünya durumu, halkçı, kamucu/toplumcu, sömürüsüz, savaşsız, barışçı seçeneği halkların önüne koymaktadır. Genel kurulumuz bu tek doğru insani alternatifin yanındadır.

AKP iktidarının izlediği dış politika Türkiye’nin jeostratejik konumundan dolayı gösterişli bir şekilde sunulmaktadır. Oysa dış politika sürekli zikzaklar, geri adımlar, yanlışlıklarla doludur ve esasen emperyalizme bağımlılığın gereklerini yerine getirme ile içerde toplumsal muhalefeti baskı altında tutarak iktidarın sürekliliğini sağlamak için militarist bir eksende belirlenmektedir. Emperyalizme bağımlılığa, şimdi gerici bölge ülkelerine finansal bağımlılık da eklenmiştir.

Saray rejiminin izlediği emperyalizm ve NATO’cu politikanın aksine, militarist ve savaş yanlısı politikaları reddetmek; ülkede, bölgede, dünyada barışı ve halkların kardeşliğini savunmak; savaşlara ve işgallere, emperyalist ve her türden yayılmacılığa karşı çıkmak; savaş aygıtı NATO’dan çıkmak; ülkelerin içişlerine müdahale etmemek ve bağımsızlıklarına saygı duymak en doğru politikadır.

Son yıllarda, neoliberal politikaların devamı olarak ülkemizde Cumhuriyet dönemindeki bütün olumlu gelişmeleri tasfiye eden köklü bir rejim değişikliği yaşanmıştır. Laiklik, demokrasi, kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü, sosyal hukuk devleti, temel hak ve özgürlükler, liyakat normu, kamunun ekonomi ve topluma yönelik üstlendiği olumlu işlevler ile kamusal hizmet ve denetimlerin tasfiyesi, rejim değişikliğinin karakteristik öğeleridir. Şimdi yoğun bir dinselleştirme ve gericilik, parti devleti, tek kişi egemenliği ve normsuz, kuralsız keyfi bir yönetim söz konusudur.

DEMOKRATİK YAPI VURGUSU

Genel kurulumuz, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve TMMOB Yasası’nın değiştirilmesinin sürekli gündemde olduğu koşullarda Odamız ve TMMOB’mizin özerk demokratik yapısının korunarak sürdürülmesi için mücadeleyi tarihi bir sorumluluk olarak önümüze koymuştur.

Yaşasın MMO, Yaşasın TMMOB, Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz.”

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.