Yunanistan alevlere teslim: Midilli Adası’ndaki orman yangını konutlara sıçradı

Yunan basınındaki haberlere nazaran, denetim altına alınamayan yangın, geniş ormanlık alanın bulunduğu Vrisa Bölgesi’ne yanlışsız yayılmaya başladı.

Havadan ve karadan devam eden söndürme çalışmalarına Yunan Silahlı Kuvvetleri de dayanak verdi. Muhtaçlık halinde yerleşim alanlarının denizden tahliyesi için Deniz Kuvvetleri ve Kıyı Güvenlik Üniteleri de hazır hale getirildi.

Yangın söndürme çalışmalarında hafif yaralanan bir itfaiye vazifelisi Sıhhat Merkezinde tedavi altına alındı.

MERİÇ BÖLGESİNDEKİ YANGIN DEVAM EDİYOR

Öte yandan Yunanistan’ın Meriç Bölgesindeki Sofulu beldesinde perşembe çıkan yangın şimdi denetim altına alınamadı.

Çevre ve Güç Bakanlığı Orman Genel Müdürü Vangelis Gudufas yaptığı açıklamada, Lira Barajı yakınlarında başlayıp Dadia Ormanı Ulusal Parkı’na ulaşan yangın için “çok güç ve farklı bir durum” yorumunda bulundu.

Dadia Ormanı Ulusal Parkı’nın ekolojik açıdan ehemmiyetine değinen Gudufas, bölgenin coğrafik nitelikleri ve sık orman yapısı nedeniyle yangınla gayretin zorlaştığını aktardı.

Avrupa Birliği (AB) hudutları içinde belirlenmiş bir doğal etraf müdafaa ağı olan Natura 2000’e dahil olan Dadia Ormanı Mili Parkı, Balkanlar, Avrupa ve Asya’ya ilişkin birçok bitki ve hayvan cinsine de mesken sahipliği yapıyor. Park, tıpkı vakitte çok sayıda kuş çeşidinin göç yolu üzerinde yer alıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.