Yunanistan: Eski zırhlı araçları Ukrayna’ya gönderiyoruz

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu, gündeme ait SKAİ TV’ye değerlendirmelerde bulundu.

Yannis İkonomu, Rusya-Ukrayna Savaşı‘na değinerek, ülkesinin önümüzdeki aylarda Ukrayna’ya zırhlı işçi taşıyıcı araçları göndereceğini açıkladı.

İkonomu, Ukrayna‘ya tedarik edilmesi beklenen zırhlı araçların eski olduğunu belirterek, bunların yerine Almanya’dan çağdaş ve gelişmiş zırhlı araçların geleceğini bildirdi.

‘BMP-1 TİPİ ZIRHLI ARAÇLAR UKRAYNA’YA SEVK EDİLECEK’

Yannis İkonomu, Yunanistan Silahlı Kuvvetleri‘nde gerekli olmayan ve eski olan askeri materyal ve teçhizatların Ukrayna’ya sevk edildiğine işaret ederek, “Yunanistan, 1992’de aldığı ve esasen faal olmayan BMP-1 zırhlı araçlarını Ukrayna’ya sevk ediyor” dedi.

İkonomu, “Bunların yerine Almanya’dan gelişmiş ve çağdaş zırhlı araçlar gelecek” diye konuştu.

İkonomu ayrıyeten, “önce Almanya’dan zırhlı araçların geleceğini, akabinde Yunanistan’ın Ukrayna’ya eski zırhlı araçlarını göndereceğini” kelamlarına ekledi.

YUNANİSTAN’A ‘MARDER’ TİPİ ZIRHLI ARAÇLAR VERİLECEK

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz, dün Brüksel‘deki AB tepe toplantısının akabinde bir görüşme gerçekleştirdi.

Miçotakis ve Scholz, iki ülke ortasında zırhlı araçların Ukrayna’ya gönderilmesi konusunu gündeme getirdiler.

Bu kapsamda Yunanistan ve Almanya ortasında bir taslak mutabakatı imzalandı. Mutabakata nazaran Yunanistan’ın envanterindeki Sovyet imali BMP-1 tipi zırhlı araçların Ukrayna’ya gönderilmesi konuşulurken, Alman Marder tipi zırhlı araçların da Yunanistan’a verileceği planlandı.

Sürece ait ayrıntıların önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.