ABD’li Yetkililer İsrail’in İran Saldırılarına Tepkisinin Sınırlı Olmasını Bekliyor

ABD’li yetkililer, NBC News’e yaptıkları açıklamada, İran’ın hafta sonu gerçekleştirdiği saldırıya karşılık olarak İsrail’in olası tepkisinin kapsamını değerlendirdiler. İsrail’in tepkisinin genellikle İran askeri kuvvetlerine ve İran destekli vekillere yönelik saldırıları içerebileceğini belirttiler.

ABD’li yetkililer, saldırı öncesinde İsrail yetkilileri ile yapılan görüşmelerde İsrailli yetkililerin olası yanıt seçenekleri hakkında bilgi verdiklerini ifade etti. Ancak kesin tepkinin ne zaman olacağına dair bilgi verilmediği ve seçeneklerin değişebileceği vurgulandı.

İsrail’in olası tepkileri arasında askeri harekât olmaktan, İran’a karşı doğrudan saldırılara kadar çeşitli seçenekler bulunuyor. Ancak ABD’nin askeri müdahalede yer almayacağı ve İsrail’in eylemleri konusunda bilgi paylaşımı yapması gerektiği belirtildi.

İsrail’in İran saldırısına vereceği tepkinin yakın zamanda olabileceği ve bu konuda İsrail Savaş Kabinesi’nin toplandığı ifade edildi. Ayrıca, İsrail’in misilleme hakkını saklı tuttuğu vurgulandı.

Bölgedeki gerilimi artırmamak adına, uluslararası liderlerden ve Birleşmiş Milletler’den itidal çağrıları yapıldı. İran ise saldırıların meşru müdafaa hakkı kapsamında gerçekleştiğini ve meşru çıkarlarını koruma konusunda gereken önlemleri alacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx