‘Esequibo’ krizi tırmanıyor: Maduro’dan ‘yeni önlem’ açıklaması

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Başkent Karakas’ta eski devlet başkanının anısına düzenlenen “Hugo Chavez’e Sadakat ve Sevgi Günü” etkinliklerinde halka seslendi. Maduro, komşu ülke Guyana ile ihtilaflı olan ve kendilerine ait olduğunu söylediği Esequibo’yu savunmak için yeni önlemler alacaklarını belirtti.

Esequibo bölgesine ilişkin 3 Aralık’taki referandumda halktan ‘tarihi’ destek aldıklarını söyleyen Maduro, ulusal birlik çağrısında bulundu. Maduro, referandumdaki desteğinden dolayı Venezuelalılara teşekkür ederek “Bütün dünyaya güçlü bir mesaj verdiniz ve birlik olduğunuzu herkese kanıtladınız” ifadelerini kullandı.

DEVLET PETROL ŞİRKETİNE İŞLETMECİLİK LİSANSI VERİLDİ

AA’nın aktardığına göre, devlet petrol şirketi PDVSA’ya Esequibo bölgesinde petrol, gaz ve maden işletmeciliği için lisans verdiğini belirten Maudro, Esequibo’nun savunulması için Tümgeneral Alexis Rodriguez Cabello’nun tek yetkili olarak atandığını bildirdi.

Devlet Başkanı Maduro, Esequibo için Ulusal Yüksek Komisyon’un oluşturulduğunu ve başına Devlet Başkanı Yardımcısı Delcy Rodríguez’in getirildiğini kaydetti. Chavez’in ideallerine ve mirasına her zaman sadık kaldıklarını belirten Maduro, tek taraflı yaptırım ve darbe girişimleri karşısında vatanlarını ‘yiğitçe’ savunduklarını söyledi.

‘1899 PARİS TAHKİM KARARINI TANIMIYORUZ’

Maduro, ülke olarak ‘5 konuda uzlaşmaya’ ihtiyaç olduğunu belirterek bunları, ‘yeni bir ekonomik modelde ilerlemeye devam edilmesi, tek taraflı yaptırımlara karşı çıkılması, barışın pekiştirilmesi, sosyal refahın iyileştirilmesi ve Guyana Esequibo bölgesinin kurtarılması’ olarak sırladı.

Muhalefet liderlerinin Esequibo bölgesi konusunda ABD enerji devi Exxon Mobil’den yana tavır aldıklarını savunan Venezuela Devlet Başkanı Maduro, “Vatana ihanet ediyorlar, hepinizin önünde bunları size şikayet ediyorum” diye konuştu.

Maduro, 1899 Paris Tahkim Kararı’nı tanımadıklarını ve Venezuela halkının ABD emperyalizmine aldırış etmeksizin ‘cesur’ bir mücadele ortaya koyduğunu kaydetti.

GUYANA İLE ‘ESEQUİBO’ İHTİLAFI

Venezuela ile Guyana arasındaki Esequibo bölgesi anlaşmazlığı, Guyana’nın bağımsızlığından önceki döneme dayanıyor. Guyana’nın İngiliz sömürgesi olduğu dönemde, 1899 tarihli sınır tahkimi kararına göre Esequibo Nehri Guyana’nın batı sınırı olarak belirlenmişti. Ancak bağımsızlığını 1966 yılında kazanan ve 1970 yılında İngiliz Milletler Topluluğu’na dahil olan Guyana, bu sınırı tanımayarak Esequibo’nun kendisine ait olduğunu ilan etmişti.

​​​​​​​Halihazırda, Esequibo bölgesi veya Guyana Esequiba olarak bilinen bölge Guyana’nın ortalarında bulunan Esequibo Nehri’nin batısında, ülkenin ise kuzeyinde yer alıyor. Bölgenin doğal kaynaklar açısından son derece zengin olduğu belirtiliyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx