Halka arz yatırımcısı maymun iştahlı!

Hisse senedi piyasasında yatırımcı sayısı 8 milyona dayanmışken halka arzlara her gün bir yenisi katılmaya devam ediyor. Seçim sonrası dört ayda yapılan 20 halka arz, rekor tavan serilerine imza atarken bu kısa dönemde bile yeni gelen halka arzlar eskisinin pabucunu dama attırmayı başardı. Bu ay halka arz olan Tarkim 14 tavan serisine imza atmayı başarırken, haziran, temmuz ve ağustosta halka arz olan şirketlerde zirveden düşüşler devam ediyor.

Borsa İstanbul’da Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre yatırımcı sayısı 7.80 milyon kişiye ulaştı. Bu bir tarihi rekor. Pandemi öncesinde borsa yatırımcı sayısı 1.5 milyon kişi seviyesinde bulunuyordu. Pandemide başlayan genişleyici para politikası, onu takip eden geleneksel dışı para politikası ile gelen yüksek enflasyon TL varlıklarda getiri arayışındaki vatandaşı borsaya yönlendirirken halka arzlar ve yaptıkları tavan serisi yatırımcı sayısına rekor kırdırdı.

HALKA ARZLARIN YARISI SON DÖRT AYDA

Halka arzlar bu yıl ise zirveye çıktı. Geçen yıl 40 şirket halka arz olurken bu yıl 9 ayda 35 şirketin halka arzı tamamlandı. Halka arzların 20 tanesi yani yarısından fazlası ise cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından gelen 4 ayda yapıldı.

Bu 20 şirketin borsada ilk işlemleri ise oldukça coşkulu geçti. Her halka arz edilen şirket ilk işlemlerden tavan yaparken tavan serileri her halka arzla birlikte artış gösterdi ve ağustosta halka arz olan şirketler 14-15 günlük tavan serisine imza atarak rekor kırdı. Bu şirketlerin hareketleri yatırımcıların iştahını daha da kabarttı. Eylül ayında halka arzını tamamlayarak borsada işlem görmeye başlayan 6 şirket de en az 6 tavan serisi gerçekleştirirken aralarından bir şirket ağustos ayındaki halka arz edilen şirketlerin rekorunu kırmaya aday.

TAVAN SERİSİNDE REKOR OFİS YEM’DE

Ağustosta aynı gün Sermaye Piyasası Kurulu’ndan halka arz izni alarak 16-17 Ağustos’ta da borsada işlem görmeye başlayan İzdemir Enerji, Tatlıpınar Enerji ve Ofis Yem 14 ve 15 günlük tavan serilerine imza atmıştı. Sosyal medyanın gözbebeği de bu üç şirket oldu. Şirketlerden İzdemir 19 liradan halka arz olurken en yüksek 167.36 lirayı gördü. Bu seviyeden sonra ise bir daha o rakamlara ulaşması mümkün olmadı. Her ne kadar İzdemir Enerji halka arz fiyatının yüzde 167,36 üzerinde haftayı kapatsa da zirve fiyatından yüzde 35,6 daha düşük seviyede bulunuyor. Diğer 14 günlük tavan serisi yapan Tatlıpınar Enerji de 22.5 liralık halka arz fiyatının yüzde 132,22 üzerinden haftayı kapattı ama 155.7 liralık zirve seviyesinin yüzde 38,53 gerisinde bulunuyor. 15 günlük tavan serisiyle rekoru şimdilik elinde bulunduran Ofis Yem ise halka arz fiyatından yüzde 155,7 yukarıda olmasına ama 113 liralık zirvesinden ise yüzde 38,45 kayıpta bulunuyor.

TARKİM 14 GÜNDE YÜZDE 279,07 YÜKSELDİ

Eylül halka arzlarından Tarkim tavan serisinde bugünkü kapanışla birlikte 14’üncü günü geride bıraktı. Pazartesi yeniden tavan yaparsa rekoru Ofis Yem ile paylaşacak. Tarkim’in hisseleri 107.5 liradan halka arz edildi. Bugün 407.5 liradan ise kapanış gerçekleştirdi. Yani halka arz fiyatının yüzde 279,07 üzerinde ve bunu sadece 14 günde başardı. Eylülün ikinci haftası işleme başlayan Gıpta Kırtasiye Tarkim kadar şanslı değil. Halka arz serisi sadece 6 gün sürdü. Halka arz fiyatı 20.9 lira olan Gıpta Kırtasiye halka arz fiyatının yüzde 61,05 üzerinde günü tamamlasa da zirve fiyatından yüzde 8,83 daha düşük seviyede. 22 Eylül’de işleme başlayan Hatsan tavan serisini 6 güne taşıdı. Halka arz fiyatı 22,6 liranın yüzde 76,9 üzerinde bulunuyor. DMR Unlu Mamüller ise bugün işleme başladı. Şaşırtmayacak şekilde ilk işlemde tavan oldu. Halka arz fiyatı olan 10.24 lira 11.26 liraya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx