Örgüt Ve Saray Arasında Gerginlik: AKP’de İstanbul İçin O İsim Öne Çıktı!

Onur DALAR

AKP İstanbul örgütünün ve İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe’nin Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun aday olması için ısrarı sürüyor.

Ancak saraya yakın kadrolar Murat Kurum ismi üzerinde duruyor. Eski Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, Emine Erdoğan’a yakınlığı ile de biliniyor

İki isim de anketlerde CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun gerisinde gözüküyor

Yaşanan aday geriliminin parti ve saray kadroları arasındaki çekişmeye dayandığı söyleniyor
İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe örgütten gelme olduğu için Tevfik Göksu isminin üzerinde duruyor

Kulislere göre AKP örgütü saray kadrolarına yakın ve bürokrat kökenli isimlere sıcak bakmıyor.

AKP son MYKY’sını belirlediğinde de parti içinde bürokrat kökenli isimlerin çok sayıda olmasına tepki olduğu kulislere yansımıştı.

AKP, İstanbul’u Ekrem İmamoğlu’na kaybettiğinde yine benzer bir tartışma gündeme gelmişti. AKP İstanbul il örgütünün Binali Yıldırım için yeterince çalışmadığı konuşulmuştu. Ve parti içinde tartışma yaratmıştı.

ERDOĞAN’DAN İSTANBUL İÇİN “ARA FORMÜL”

Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul için ara bir formül üzerinde çalıştığı ve 2 tarafa da eşit mesafede bir isim düşündüğü konuşuluyor.

AKP’de Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan’ın ismi daha çok zikredilmeye başlandı.
Anketlerde Ali Yerlikaya, Tevfik Göksu, Fahrettin Koca ve Murat Kurum isimlerinin beklenen etkiyi gösterememesi AKP’de ismi duyulmamış ancak yerelde başarılı bir adaya yönlendirdi.

AKP kulislerinde konuşulanlara göre Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan’ın memleketinin Trabzon olması, Ekrem İmamoğlu’na giden Karadeniz kökenli oyları yeniden kazanabilme ihtimali ve eski TOKİ Başkanı olması da adaylık ihtimalini kuvvetlendiriyor.

AKP’nin Ergün Turan’ın adaylığı ile beraber İstanbul’da barınma sorunu ve deprem tehlikesi ağırlıklı bir kampanya yürüteceği konuşuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx