Para sayma görüntüleri soruşturmasında 11 kişi daha ifadeye çağrıldı

CHP İstanbul İl Başkanlığında çekildiği iddia edilerek sosyal medyada yayınlanan para sayma görüntülerine ilişkin yürütülen soruşturmada, CHP’li Şişli ve Maltepe eski belediye başkanlarının ifadelerinde ismi geçen 11 isim şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda çekildiği iddia edilen ve sosyal medyada paylaşılan para sayma görüntülerine ilişkin başlatılan soruşturma devam ediyor.

DHA’nın haberine göre, soruşturma kapsamında eski Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın ifadesinde adı geçen dönemin Maltepe Belediye Meclis Üyesi Ercan Konak, iş insanı Hüseyin Kalkan ve avukat Vedat Ali Aydın ifadeye çağrıldı.

Eski Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’in ifadesinde isimleri geçen dönemin Şişli Belediye Meclis Üyesi Seval Adalı, avukat Ergün Özer, mali müşavir Serdar Özkan, mali müşavir Kemal Taştan, bilgisayar mühendisi İbrahim Emek, Doğan Kılıç, Ahmet Özdemir ve Filiz Polat da ifadeye davet edildi.

Savcılık ayrıca CHP İstanbul İl Başkanlığı’na yazı yazılarak, söz konusu binanın hangi tarihte, kimden, ne kadar bedelle satın alındığına ilişkin belge ve binanın satın alınmasında kullanılan paranın nereden, nasıl temin edinildiği ile paranın satıcıya hangi yolla ödendiğine ilişkin belge ya da makbuzların gönderilmesini talep etti.

Ayrıca binanın satın alım sürecinde başlatıldığı ifade edilen “Bir Tuğla da Sen Koy” isimli bağış kampanyası kapsamında ne kadar para toplandığı, bu paraların kim tarafından, ne kadar ve hangi şekilde bağışlandığı ile bağış paralarının binanın satın alınma sürecinde kullanılıp kullanılmadığının tespiti için söz konusu süreçlere ilişkin belge veya makbuzların savcılığa gönderilmesi istendi.

Ne olmuştu?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda çekildiği öne sürülen ve sosyal medyada paylaşılan para sayma görüntülerine ilişkin resen soruşturma başlatmıştı.

Başsavcılıkça, bazı sosyal medya hesaplarında, “Fatih Keleş’in CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda para destelerini sayarken çekilen görüntüleri ortaya çıktı” notuyla paylaşılan görüntülere ilişkin gerçeğin ortaya çıkarılması, suç ve suç unsuru bulunup bulunmadığının tespit edilmesi amacıyla resen soruşturma başlatıldığı belirtilmişti.

CHP İstanbul İl Başkanlığı, “Görüntüler İstanbul il binasının 2019’da satın alınmasıyla ilgili” açıklaması yapmıştı.

Açıklamada, “Güvenlik kameraları görüntülerinin kayda alındığı yer CHP İstanbul İl Başkanlığı binası değil, mal sahibinin avukatı Gökhan Taşkapan’ın avukatlık ofisidir. Bu görüntülerin söz konusu avukatın bilgisi dahilinde sızdırıldığı alenidir. Görüntüler kişilik haklarına saldırı niteliğindedir. Ayrıca kişisel verilerin korunmasına muhalefet edilmiştir. Bu vesile ile hem söz konusu avukat hem de bu görüntüleri yayanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır. Kaldı ki görüntülerde mal sahibi kişi de görülmektedir. Avukat, daha önce de bu görüntüleri, bir suç unsuruymuş gibi bazı CHP İstanbul İl yöneticilerine göstererek şantaj yapmak istemiş ama karşılık alamamıştır” denilmişti.

Soruşturma kapsamında eski CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Özgür Nas, CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın eski basın danışmanı Can Poyraz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Spor Kulübü Başkanı Fatih Keleş, İmamoğlu İnşaat Genel Müdürü Tuncay Yılmaz, satın alınan binanın mülk sahibi Ali Rıza Braka, Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Onur Öksel, eski CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi’nin oğlu Serkan Çebi, Karsal Örme Şirketi’nin sahibi Hüseyin Köksal, Köksal’ın şoförü Servet Yıldırım, Maltepe Belediyesi’nde memur olarak çalışan Melih Morsünbül, eski Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, eski Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ile CHP Meclis Üyesi Turgay Özcan “şüpheli” olarak ifade vermişti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx