Putin’den ‘barış’ sinyali: Ukrayna’daki çatışmayı sona erdirmek istiyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni yılın ilk gününde Vişnyevski Askeri Hastanesi’ni ziyaret ederek, Ukrayna’daki savaşta görev alan askerler ve askeri hastane yetkilileri ile bir araya geldi. Putin ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın düşmanları olmadığını ancak Batılı ülkelerin Ukrayna’yı kullandıklarını söyleyerek, “Ukrayna bizim düşmanımız değil. Ancak Rusya’yı stratejik yenilgiye uğratmak isteyen farklı insanlar (Ukrayna yönetimi) var. Ancak bize sempatiyle bakan ve manevi olarak yanımızda olan insanlar da var. Çatışma çıkarmak için uzun süre Kiev rejimini beslediler. Maalesef bunu başardılar ve Ukrayna’nın yardımıyla Rusya’ya karşı savaş görevini çözmeye çalışıyorlar” dedi.

“BİZ DE UKRAYNA’DAKİ ÇATIŞMAYI SONA ERDİRMEK İSTİYORUZ”

Cephede Ukrayna’nın başarısız olduğunu ve Batılıların amacına ulaşamadığını vurgulayan Putin, “Daha dün Rusya’yı stratejik yenilgiye uğratmak isteyenler, şimdi çatışmanın nasıl hızlıca sona ermesi gerektiğini konuşuyor. Biz de çatışmayı sona erdirmek istiyoruz, hem de mümkün olan en kısa sürede. Ancak kendi şartlarımızla. Sonsuza dek savaşmak gibi bir arzumuz yok. Ancak pozisyonumuzdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

“SİVİL HALKA İŞLENEN SUÇ VE BENZERİ HİÇBİR TERÖR EYLEMİ YANITSIZ BIRAKILMAYACAK”

Ukrayna tarafından Rusya’nın Belgorod kentine yapılan füze saldırısında 24 kişinin öldüğünü, 100’den fazla kişinin de yaralandığını hatırlatan Putin, Ukrayna’ya bu saldırının karşılığını vereceklerini belirterek, “Buradaki amaç bizi korkutmak ve ülkemizde bir tür belirsizlik oluşturmak. Biz de elbette bahsettiğim saldırılarımızı artıracağız. Belgorod’da sivil halka işlenen suç ve benzeri hiçbir terör eylemi yanıtsız bırakılmayacak ve cezasız kalmayacak. Başta askeri tesisler olmak üzere yüksek hassasiyetli silahlar ile (Ukrayna) askerlerinin ve paralı askerlerin merkezlerini vuruyoruz. Belgorod’daki terör saldırısının ertesi günü bu tür saldırıların gerçekleştirildiğini fark etmiş olmalısınız. Bugün de yapılıyor ve yarın da yapacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx