Riyad’daki Gazze zirvesi başladı: ‘Bir soykırım savaşıyla karşı karşıyayız’

Suudi Arabistan, İsrail’in saldırılarının sürdüğü Gazze’deki gelişmeleri görüşmek üzere yapılacak Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvelerinin bugün başkent Riyad’da tek bir zirvede birleştirileceğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarında olduğu 57 ülke liderinin katıldığı zirve, çekilen aile fotoğrafıyla başladı.

Reuters’ın haberine göre, Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas, zirvede yaptığı konuşmada, “Halkımız bir soykırım savaşıyla karşı karşıya. Batı Şeria ve Kudüs’te her gün saldırılarla karşı karşıya kalıyor” dedi. ABD’ye çağrıda bulunan Abbas, Gazze’ye yönelik İsrail saldırganlığına son verilmesini istedi. Abbas, “Uluslararası koruma talep ediyoruz” dedi.

ERDOĞAN: EŞİ GÖRÜLMEMİŞ BİR BARBARLIKLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan da zirvede yaptığı konuşmada, Gazze’de yaşananalar karşısında kelimelerin kifayetsiz kaldığını söyledi. “Tarihte eşi benzeri görülmemiş bir barbarlıkla karşı karşıyayız” diyen Erdoğan, saldırılardan Batı Şeria’daki Filistinlilerin de etkilendiğini anlattı.

“Bu cinnet halinin savunulabilir hiçbir tarafı yoktur” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batılı ülkelerin Filistin’deki katliamlar karşısında sessiz kalmasının utanç verici olduğunu söyledi. İsrail’e ateşkes çağrısı yapılmamasını eleştiren Erdoğan, “Bu sadece acizlik değil, aynı zamanda korkaklıktır, vicdansızlıktır” ifadelerini kullandı.

“Zulüm karşısında susanlar da en az zalimler kadar akan kana ortaktır” diyen Erdoğan, “İnsan hak ve hürriyetlerini dilinden düşürmeyen Batılı ülkelerin Filistin’de süregelen katliamlar karşısında sessizliğe bürünmeleri utanç vericidir” diye konuştu.

‘BM GENEL KURULU’NDA ALINAN KARAR YALNIZ OLDUKLARINI GÖSTERDİ’

BM Genel Kurulu’nda kabul edilen kararın İsrail ve destekçilerinin ne kadar yalnız olduğunu gösterdiğini belirten Erdoğan, İsrail destekçisi yönetimlerin dünyanın farklı yerlerinden gelen çığlığa kulak vermesini beklediklerini belirtti.

Türkiye’nin Mısır üzerinden Gazze’ye gönderdiği yardımlar hakkında da bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hastaneler başta olmak üzere acil ihtiyaç içindeki yerlere akaryakıt ulaştırılması hayati önemdedir” dedi.

Erdoğan, 15 Kasım’da Emine Erdoğan’ın himayesinde diğer lider eşleriyle yapılacak toplantının hazırlıklarının sürdüğünü aktardı. Türkiye olarak Gazze’nin yeniden inşa ve ihyasına destek olunacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Filistin meselesi görmezden gelindikçe bölgede normalleşme çabaları akim kalmaya mecburdur” dedi.

ESAD DA ZİRVE İÇİN RİYAD’DA

Suriye Devlet Başkanı Esad, 10 Kasım akşamı zirve için Riyad’a gitti.

Öte yandan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad da 10 Kasım Cuma akşamı zirveye katılmak üzere Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a gitti.

Suriye devlet haber ajansı SANA’nın haberinde, “Cumartesi günü yapılacak acil Arap zirvesinde işgal altındaki Filistin topraklarındaki durum ve Gazze Şeridi’nde yaşanan, her gün yüzlerce şehit ve yaralanmaya neden olan ve benzeri görülmemiş bir insani kriz yaratan İsrail saldırganlığı görüşülecek” ifadeleri kullanıldı.

REİSİ: İSLAM ÜLKELERİNİN BİRLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Riyad’da yapılacak olağanüstü zirveye katılmak üzere Tahran’dan ayrılmadan önce basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Reisi, Gazze’deki çatışma karşısında eyleme geçmenin zamanının geldiğini söyledi. Havaalanında gazetecilere konuşan Reisi, “Gazze, sözler için bir alan değil. Eylem için bir alan olmalı” dedi. Reisi, “Bugün İslam ülkelerinin birliği çok önemli” diye konuştu.

‘DÜNYANIN ABD’NİN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖRMESİ GEREK’

Reisi’nin Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaret aynı zamanda mart ayında Çin’in arabuluculuğunda iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin yeniden başlamasının ardından bir İran Cumhurbaşkanı’nın ülkeye yaptığı ilk ziyaret oldu.

Reisi, havalimanında yaptığı açıklamada, “Amerika savaşın genişlemesini istemediğini, İran ve pek çok ülkeye mesajlar gönderdiğini söylüyor. Ancak bu açıklamalar Amerika’nın eylemleriyle tutarlı değil” diye konuştu. Reisi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gazze’deki savaş makinesi Amerika’nın elinde, bu da Gazze’de bir ateşkese engel oluyor ve savaşı genişletiyor. Dünyanın Amerika’nın gerçek yüzünü görmesi gerek.”

SUUDİ ARABİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, bugün erken saatlerde yaptığı açıklamada, Riyad’da yapılması planlanan zirveye ilişkin bilgi vererek olağanüstü Arap Birliği ve İİT zirvelerinin olağanüstü Arap-İslam zirvesi olarak düzenlenmesine karar verildiğini bildirmişti.

Açıklamada, bu kararın, Gazze ve Filistin topraklarının tanık olduğu benzeri görülmemiş gelişmelere karşı ortak bir tutum sergilemenin ve Arap ve İslam ülkelerinin iradesini ortaya koymanın gerekliliğine binaen ve Arap Birliği ve İİT’yle yapılan istişareler sonucu alındığı belirtilmişti.

Filistin ve Suudi Arabistan, birkaç gün önce Gazze konusunda liderler düzeyinde acil bir Arap Birliği zirvesi düzenlenmesi çağrısında bulunmuş, ardından da yine Suudi Arabistan, İİT’yi benzer bir toplantıya çağırmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx