Van-İran sınırına 145 kilometre beton duvar örüldü

DHA

Yurdun sınırları korunuyor.

Türkiye, İran’la sınır hattında gelebilecek tehditleri önlemek için hudut hatlarını güçlendirmeye devam ediyor.

Bu kapsamda hudut güvenliğinin artırılması amacıyla sınıra güvenlik duvarı inşa ediliyor.

295 kilometrelik beton duvar örülecek

Çaldıran ilçesinde başlatılıp, Ağrı’nın Doğubayazıt ile Hakkari’nin Yüksekova ilçeleri hattına kadar uzanan 560 kilometrelik modüler duvar ile akıllı kule çalışmaları sürüyor.

Kaçak geçişlerin engellenmesi için 2021’de, Van-İran sınır hattındaki 295 kilometrelik bölümdeki çalışmalarda Çaldıran, Özalp, Saray ve Başkale ilçelerinin sınır hattında yapılması planlanan 180 kilometrelik beton duvarın 145 kilometrelik kısmı tamamlandı.

115 kilometrelik bölüm gelecek yıl tamamlanacak

Yüklenici firmalarca kurulan beton santrallerinde üretilen 3 metre yüksekliğinde, 2 metre 80 santimetre genişliğinde ve 7 ton ağırlığındaki beton bloklar, iş makineleriyle önceden zemini hazırlanan sınır hattına yerleştiriliyor.

Çalışmalarda, şu ana kadar güzergahtaki birçok mayın tarlası da temizlendi.

Öte yandan yıl sonuna kadar duvar uzunluğunun 180 kilometreye çıkarılacağı, geri kalan 115 kilometrelik bölümün ise gelecek yıl tamamlanacağı belirtiliyor.

Türkiye-İran sınır hattında duvarlar yükseliyor

Güvenlik güçleri kuş uçurtmuyor

Kaçak göçmenlerin geçişlerinin engellenmesi için beton duvarın üzerine ayrıca 3 metrelik jiletli teller yerleştirilirken, bir taraftan da hendekler kazılıyor. Yol ve kulelerin de inşa edildiği bölgede yüzlerce personel görev yapıyor.

Herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için bölgede sıkı güvenlik önlemleri de alınıyor.

Jandarma, hudut birlikleri ve özel hareket polisleri duvarın örüldüğü bölgelerde 24 saat boyunca görev yaparak, bölgede kuş uçurtmuyor.

5 ayda 39 bini aşkın göçmenin girişi engellendi

Termal kameralar, harekete duyarlı sensörler ve gece görüşlü dürbünler gibi teknolojik imkanları kullanan güvenlik güçleri, tespit ettikleri kaçak girişlere anında müdahale ediyor.

Güvenlik güçleri, ülkelerinden kaçarak Türkiye’ye gelip, buradan da Avrupa ülkelerine gitmek isteyen düzensiz göçmenlerin yasa dışı geçişlerini engellemeye çalışıyor.

Güvenlik güçleri, sınır hattında ve kent içinde yakaladıkları göçmenleri İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim ediyor. Termal kameralar ile yapılan tespitler sonucu güvenlik güçlerince 2023’ün ilk 5 ayında 39 bin 773 düzensiz göçmenin üzerinden yurda girişi de engellendi.

Mehmetçik Türkiye-İran sınır hattında nöbette

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx